VNÍMEJ SVÉ TĚLO
Projekt s názvem
V N Í M E J S V É T Ě L O
začne v pondělí 31.7. a bude trvat do 29.10.2023.
Projekt je zaměřen na procvičení a posílení svalů pánevního dna a středu těla, tzv. core.
Ke cvičení budeme používat gumu a malé a velké overbally.
Pravidelně cvičíme PO, ÚT, ST, PÁ 8.30 - 9.15hod.
Ve čtvrtek od 16.15 - 17.00hod.
Tak jako v prvním ročníku, bude během projektu uspořádána přednáška na toto téma. Termín bude ještě upřesněn.
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Šest příznaků, že vaše svaly pánevního dna nefungují správně:
Skryté svaly pánevního dna jsou uloženy hluboko v těle a jejich důležitost si obvykle uvědomíme, až když začnou ochabovat. Oslabené dno pánevní pak na sebe dokáže upozornit velmi nepříjemně. Třeba samovolným únikem moči, sestupem či výhřezem dělohy nebo potížemi při vyprazdňování.
Potíže spojené s oslabením svalů pánevního dna patří mezi ožehavá témata, o kterých se mnozí stydí mluvit. Přitom se jedná o velmi rozšířený problém. Nedávná vědecká analýza dat z pětiletého průzkumu National Health and Nutritional Examination Surveys (2005 až 2010), kterého se zúčastnilo téměř 8000 netěhotných žen, odhalila, že 17 procent z nich trpělo středně těžkou až těžkou inkontinencí moči a 9,4 procent fekální inkontinencí. Oba tyto typy inkontinence patří mezi obvyklé poruchy pánevního dna.
"Inkontinence, neboli samovolný únik moči či stolice, je mylně spojována především se staršími lidmi. Tento zdravotní problém je navíc vnímám jako choulostivé téma. Statistiky uvádějí, že inkontinencí, třebaže jen přechodnou, trpí 50 procent všech žen, a to i v produktivním věku," řekla trenérka fitness pro ženy Contours Markéta Brožová.
Příčiny mohou být různé. "Ve většině případů je močová inkontinence způsobena ochabnutím zevního svěrače močové trubice a oslabením svalů pánevního dna, které není způsobeno pouze věkem. Může k němu dojít například také po porodu nebo při těžké fyzické námaze. Prevencí a jednou z možností konzervativní léčby je rehabilitace svalů pánevního dna," tvrdí Brožová.
Pánevní dno, které tvoří skupina vazů, svalů a tkání, funguje jako podpůrný aparát pro dělohu, močovou trubici, močový měchýř a konečník. O tuto oblast těla se ženy začínají více zajímat v těhotenství, kdy se ozývají první potíže. V důsledku hormonálních změn dojde k rozvolnění a roztažení pánevního dna, jak se ženské tělo připravuje na porod. Kvůli změně těžiště těla se tak budoucí matky potýkají mimo jiné i s bolestí zad.
Celé těhotenství a posléze porod znamenají pro svaly pánevního dna velkou zátěž. Po porodu pak mnoho žen trápí ochablé pánevní dno, které se projevuje různými potížemi. Problémy s ochabujícím pánevním dnem se výrazněji přihlásí také v období menopauzy.
Procvičování svalů pánevního dna vede ke snadnějšímu průběhu porodu, snižuje riziko vzniku inkontinence a také poklesu nebo výhřezu pánevních orgánů. Posílení svalů pánevního dna rovněž zlepšuje sexuální život a schopnost prožívat orgasmus.
Poruchy pánevního dna nejsou pouze ženskou záležitostí. Ochablé pánevní dno u mužů způsobuje nejen inkontinenci, ale i potíže s páteří a prostatou. Objevit se mohou i poruchy potence. Posilovat pánevní dno by tak měli všichni lidé bez ohledu na věk a pohlaví.
A jak zjistíte, že se problém s ochablým svalstvem pánevního dna týká i vás a je načase ho řešit? Dejte si pozor na následující příznaky:
Nemáte pod kontrolou svůj močový měchýř
Močová inkontinence neboli nechtěný únik moči je jednou z nejčastějších poruch pánevního dna a může se projevovat různými způsoby. Mezi hlavní příznaky patří únik moči při zvedání břemen, při kýchnutí, kašli nebo běhání, časté buzení se ze spánku kvůli nutkání na močení, nepředvídatelný únik moči při stresu či neschopnost zadržet moč při stažení svěrače. K úniku moči častěji dochází ve večerních hodinách, kdy jsou svaly pánevního dne po celém dni unavenější.
"Někteří lidé mají stresovou inkontinenci, což je únik moči způsobený kašláním, smíchem nebo kýcháním," říká doktorka Kimberly Ferranteová, urogynekoložka z NYU Langone Medical Center v New Yorku.
Upozorňuje, že inkontinence se také může objevit u žen, které posilují s těžkými činkami nebo se věnují náročnému cvičení typu CrossFit. Inkontinence je v tomto případě způsobena velkým tlakem na močový měchýř v důsledku zvedání těžkých břemen a namáhavého cvičení.
Hlavní příčiny poruch pánevního dna:
- ochablost pánevního dna
- poškození během porodu
- hormonální změny v období menopauzy
- nadváha
- dlouhodobé extrémní zatížení (např. zvedání těžkých břemen, vytrvalý kašel, astma apod.)
"Močová inkontinence může mít několik stadií, podle toho, v jakých situacích k ní dochází, popřípadě v jakém rozsahu. Zpočátku může být únik moči spíše náhodný a spojený například s fyzickou námahou jako je vstávání z křesla nebo kýchnutí. Pokud ale tyto problémy nezačneme řešit včas, může postupně docházet ke zhoršování našich obtíží," upozornila trenérka Markéta Brožová.
Nemůžete ovládat své vyprazdňování
Samovolný únik stolice neboli fekální inkontinence je pochopitelně ještě ožehavějším problémem než inkontinence močová. Nicméně podle odborníků z Columbia University Medical je inkontinence stolice druhým nejčastějším typem poruchy pánevního dna. Nekontrolovatelný únik stolice může doprovázet i některá onemocnění, jako jsou například Crohnova choroba, roztroušená skleróza, nebo dokonce cukrovka.
Doktorka Ferranteová podotkla, že tento problém může postihnout jak muže, tak ženy, ale nejčastěji se objevuje u jinak zdravých žen po menopauze. Svaly pánevního dna se obvykle uvolňují a stahují koordinovaným způsobem, který pomáhá vylučovat stolici. Při oslabení těchto svalů se však může stát, že nestihnete doběhnout na záchod. Příznakem poruchy pánevního dna je také častý samovolný únik střevních plynů.
Všimnete si vyboulení v pochvě
Pokud si náhle při každodenní hygieně povšimnete narůžovělé boule v pochvě nebo máte pocit, že vás uvnitř něco tlačí, nepropadejte panice. S největší pravděpodobností se nejedná o nádor, ale o prolaps dělohy, uklidnila doktorka Ferrantová a dodala, že tato situace může nastat postupně, nebo najednou třeba po těžkém kašli. Její pacientky mají někdy při snížené děloze pocit jakoby seděly na vejci nebo na grepu, což jim ztěžuje chůzi a znepříjemňuje sezení.
Prolaps dělohy v raném stadiu se objevuje spíše odpoledne, kdy jsou svaly unavené a bouli lze zatlačit zpět. Velký prolaps již nelze snadno vrátit pouhým zatlačením, objevuje se otok sliznice, poranění a otlaky. Dysfunkci pánevního dna a s tím spojený pokles dělohy nejčastěji způsobí vaginální porod. Problémy s prolapsem se však mohou objevit dlouho po porodu, obvykle po menopauze, když se k poruše pánevního dna přidruží navíc hormonální změny.
Sex je pro vás bolestivý
Vyhýbáte se najednou intimnostem se svým partnerem, protože vám pohlavní styk není příjemný? Stav vašeho pánevního dna může rozhodovat o tom, zda se při sexu budete cítit dobře, nebo ne. Ochabnutí svalů pánevního dna může znesnadňovat schopnost dosáhnout orgasmu či způsobit nezájem o sex. Pokud při souloži pocítíte bolest nebo svalové křeče, viníkem těchto problémů by mohla být právě porucha pánevního dna.
"Křeče ve svalech pánevního dna mohou způsobit bolesti při pohlavním styku a někteří pacienti nemohou mít kvůli bolesti sex," objasnila gynekoložka Ferranteová. Řešením může být procvičování svalů pánevního dna.
Cviky na posílení pánevního dna: trénovat můžete při sexu i vaření
"Jakmile není v pořádku pánevní dno, může se to projevit nepříjemnými pocity nebo bolestí při sexu. Hlavní sval pánevního dna je zodpovědný i za kvalitu sexuálního prožitku u ženy i muže. Při ochabnutí může dokonce dojít i k neschopnosti dosáhnout orgasmu. Svaly pánevního dna ale nemusí být jen ochablé, mohou být i v křeči a stažené a v takovém případě pak právě dochází k bolestivému pohlavnímu styku a k neplodnosti," dodala Brožová, která v případě bolestivého sexuálního styku nedoporučuje "léčit" se pravidelným sexuálním stykem. Podle ní však může pomoci erotická pomůcka, tzv. vaginální kuličky, která má prokazatelné zdravotní účinky.
"Právě proto se prodávají v lékárnách nebo dokonce i v některých drogeriích. Kuličky způsobují v pochvě jemné vibrace, které stimulují vnitřní svaly a prokrvují je. Žena má pocit, že musí kuličky držet (ale nebojte, jsou vyrobeny tak, že nevypadnou) a tím pánevní dno účinně posiluje. Navíc čím jsou kuličky těžší, tím je cvičení namáhavější."
Máte potíže s močením
Tentokrát nemluvíme o samovolném úniku moči, ale o neschopnosti plně vyprázdnit močový měchýř bez ohledu na to, jak moc se snažíte. Objevit se může také časté nucení na močení ovšem s vymočením pouze malého množství moči.
Podobné příznaky mohou ukazovat i na infekci močových cest nebo na jiné urologické onemocnění. Pokud jsou však tyto problémy dlouhodobého charakteru, mohlo by se jednat o některou z poruch pánevního dna.
Trpíte zácpou
Zácpa je nepravidelné, nedostatečné nebo i bolestivé vyprazdňování tuhé stolice a může být příznakem nějakého onemocnění nebo je samostatnou nemocí. Mezi nejčastější viníky zácpy patří nevhodná strava s nízkým obsahem vlákniny a vody a nedostatek pohybu.
Obvykle se svaly pánevního dna uvolňují a stahují správným způsobem ve správný okamžik, abyste mohli snadno vyprázdnit svá střeva. Jestliže se však musíte hodně snažit a příliš tlačit, jednou z možných příčin mohou být právě potíže se svaly pánevního dna. Konkrétně se zácpou souvisí sestup zadní poševní stěny, kdy se ve vzniklé kapse hromadí stolice a tím vzniká zácpa.
Lekce probíhají v kvalitně vybaveném a bezpečném prostředí tělocvičny Městských lázní a cvičení probíhá na profesionální úrovni.